Elektromechanické a elektromotorické zámky

Elektrické zámky pro zabezpečení objektů

Elektromechanické zámky jsou elektricky ovládané zámky vhodné pro zapojení do elektronických přístupových systémů. Lze je propojit například s výstupem z klávesnice či stěnové čtečky a odemykat pohodlně kódem, čipem, kartou, otiskem prstu nebo třeba dálkovým ovladačem. Možné je také ovládat zámek vzdáleně jeho propojením s domovním telefonem. Proto jsou tyto typy zámků velmi často využívané například ve vstupech bytových domů. U elektromechanických zámků je v zamčeném stavu vnější klika volná a jejím stisknutím nelze dveře odemknout. Teprve když zámek dostane signál (ze čtečky, domovního telefonu apod.), je klika aktivována - při stlačení kliky se dveře odemknou a otevřou. Zámky lze samozřejmě ovládat také klasicky - mechanickou vložkou a klíčem.

Další možností je využití elektromotorických zámků, které fungují na stejném principu, ale díky motoru v těle zámku se dveře odemknou automaticky. Jakmile zámek obdrží signál, motor automaticky zatáhne závoru a střelku. Dveře jsou tak odemčené a lze je otevřít pouze zatlačením na dveřní křídlo nebo např. pevné madlo.

Elektromechanické a elektromotorické zámky jsou dostupné v různých provedeních: se samozamykací funkcí (automaticky se uzamknou při zavření dveří), s panikovou funkcí (z vnější strany lze i zamčené dveře ihned odemknout a otevřít pouze stisknutím kliky, bez nutnosti klíče, čipu apod.), s protipožární úpravou i v provedení vhodném pro vysokou frekvenci průchodů. Nejčastějším typem jsou elektromechanické zámky s přívodem energie, ale nabízíme také zámky s napájením na baterie nebo s indukčním nabíjením. Vybrat si můžete z jednobodových nebo vícebodových zámků.