Zadlabací zámky do dveří

Kvalitní zadlabací zámek je nedílnou součástí každých dveří. Zadlabací zámky se zabudovávají do dveřního zádlabu a zajišťují otevírání a odemykání dveří. Lze je rozdělit na tři základní typy. Prvním jsou zámky s otvorem pro cylindrickou vložku (lidově "fabku") používané ve všech bezpečnostních dveřích (vstupy do bytů, domů, budov, kanceláří) v kombinaci s bezpečnostní cylindrickou vložkou. Lze je ale kombinovat i s levnějšími obyčejnými, stavebními vložkami například pro uzamykání interiérových dveří. Druhou variantou jsou zadlabací zámky na klíč (obyčejný tvarový, případně dozický), nejčastěji používané pro zamykání dveří mezi pokoji bytu. Existují ale i speciální bezpečnostní zámky na trezorový klíč. Třetím typem jsou pak zámky se zamykacím mechanismem typu WC používané právě na toaletách a v koupelnách.

Běžné zámky jsou vybaveny střelkou a závorou. Závora se zamyká a odemyká klíčem, zatímco střelka se zatahuje stlačením kliky a v odemčeném stavu pak lze dveře zatažením střelky otevřít. Existuje však mnoho typů zadlabacích zámků - například s válečkem, hákem, trny či jejich kombinací. Zadlabací zámky se dělí na jednobodové a vícebodové - tedy uzamknutím zajišťovaným ve více bodech. Vícebodové zámky bývají buď rozvorové a nebo lištové. Lištové vícebodové zámky jsou běžné například v bezpečnostních dveřích pro vstupy do bytů. Dostupné jsou také přídavné zámky vybavené pouze závorou, či dokonce bez závory a bez střelky.

Zadlabací zámek lze vybrat v závislosti na orientaci dveří ve variantě pravé či levé a nebo zvolit přenastavitelný pravo-levý zámek. Nabízíme široký výběr typů a rozměrů zámků - standardní i nestandardní rozteče, dorny (backsety), hloubky zádlabu i rozměry čel. Dostupné jsou samozřejmě i zámky se samozamykací funkcí, které se při každém zavření dveří automaticky uzamknou, a s panikovou funkcí, která umožňuje odemčení a otevření dveří z vnitřní strany pouze stisknutím kliky (bez klíče). Samozamykací panikové zámky jsou velmi vhodné například pro vstupní dveře bytových domů, ale využití mají i na řadě dalších míst včetně firemních provozů či hotelových pokojů. Řada zámů je dodávána také ve verzi s požární odolností. Ve vyšších cenových relacích se pak pohybují elektromechanické zámky (jednobodové i vícebodové) umožňující ovládání zámku a odemykání v rámci elektronických přístupových systémů či prostřednictvím domovního telefonu.